Concursul Internaţional de Duo Suzana Szörenyi – Ediția a II-a (2017)

 

Secțiunea DUO CAMERAL LIRIC-DRAMATIC:

Nr. Crt. Concurenţi Premiul
1. George Ionuț Vîrban (voce) – Miriam Elena Drașovean (pian) I
2. Michael Rakotoarivony (voce – Madagascar) – Teodora Oprișor (pian) II
3. Florina Ilie – Daniel Dascălu III

 

Premiul Pascal Bentoiu oferit de Uniunea Compozitorilor și Muzicologilor din România și soprana Ioana Bentoiu:

Nr. Crt. Concurenţi
1. George Ionuț Vîrban (voce) – Miriam Elena Drașovean (pian)

 

Premiul pentru cea mai bună interpretare a unui lied maghiar, oferit de către Institutul Maghiar Balassi din București:

Nr. Crt. Concurenţi
1. Florina Ilie (voce) – Daniel Dascălu (pian) Recital în stagiunea 2018 a Institutului Balassi

Premiul special oferit de către Uniunea de Creație Interpretativă a Muzicienilor din România:

Nr. Crt. Concurenţi
1. Florina Ilie (voce) – Daniel Dascălu (pian) Recital în stagiunea 2018 Sunetul Muzicii

 

Premiul special oferit de către Universitatea Națională de Muzică din România:

Nr. Crt. Concurenţi
1. Daniela Bucșan (voce – Rep. Moldova) – Miriam Elena Drașovean (pian) Recital în stagiunea 2017-2018 Noi dăm tonul

 

Secțiunea DUO PIANISTIC LA 4 MÂINI:

Nr. Crt. Concurenţi Premiul
1. Mika Yamamoto (Japonia) –  Mimoe Todo (Japonia) (ex aequo)

Yujie Kang (China)  – Yuxin Jiao (China) (ex aequo)

I
2. Nu se acorda II
3. Zhang Tianran (China) – Chen Chaoyi (China) III

 

Secțiunea DUO PIANISTIC 2 PIANE:

Nr. Crt. Concurenţi Premiul
1. Florian Mitrea – Alexandra Văduva I
2. Ada Aria Rückschloß (Germania) – Ead Anner Rückschloß (Germania) II
3. Ekaterina Berezan (Rusia) – Alina Sherniakova (Rusia) III

 

Secțiunea DUO HOBBY:

Premiul categoriei Duo Hobby Amatori: NU SE ACORDĂ

Premiile categoriei Duo Hobby Mixt: ex aequo:

  • Marco Fatichenti (Marea Britanie) & Ian Roy (Marea Britanie)
  • Izabela Barbu & Alexandru Mihai Burca

PREMII SPECIALE

Premiul special al Juriului oferit de Asociația Majura Christ:

  • Carmina Elena Vidrașcu & Nicole Beatrice Popliuc

Premiu special oferit de doamna Cornelia Bronzetti:

  • Maria Haiduc & Mihai Perciun

Premiul special pentru interpretarea lucrării Charleston de Sabin Pautza oferit de Asociația Majura Christ:

  • Mara-Andreea Cazamir & Mihnea-Ioan Dorcu

 

Premiile oferite de Juriului Consultativ al Studenților Universităţii Naţionale de Muzică din Bucureşti:

Nr. Crt. Concurenţi
1. Daniela Bucșan (voce – Rep. Moldova)

Miriam Elena Drașovean (pian)

2. Ada Aria Rückschloß (Germania)

Ead Anner Rückschloß (Germania)

 

Premiul special al publicului:

Nr. Crt. Concurenţi
1. Michael Rakotoarivony (voce – Madagascar)

Teodora Oprișor (pian)